ג'ון קרמק ומשקפי ה-VR הראשונות
ג'ון קרמק ומשקפי ה-VR הראשונות

 

ב-2010 ילד בן 18 בשם פאלמר לאקי מקליפורניה, שלא הלך לבית הספר, למד בבית והתפרנס מתיקוני נינטנדו די.אס ואייפונים, גילה מחדש את משקפי ה-VR במהלך סמסטר באוניברסיטה, משקפיים שבעצם הומצאו כבר בשנות ה-60. פאלמר, שהיה גיימר מושבע, חשב לעצמו שאם היה מביא את המכונה האולטימטיבית הזו לגיימרים היא תהפוך להצלחה מסחררת. 

ב-2011 פאלמר שלח את משקפי ה-VR לבחור בשם ג'ון קרמק, ממציא המשחק Doom, שהיה אחד המשחקים המצליחים בהיסטוריה, שמיליונים של ילדים גדלו עליו. מדובר היה במכשיר שהוא בעצם מסך המוצמד לפנים, היושב כמו משקפיים. התמונה מתעדכנת לפי מנח הראש של המשתמש, שזז ימינה או שמאלה. החוויה היא שהמשתמש לא היה רואה מציאות, אלא היה בתוך המציאות.

ג'ון קרמק נדהם והצטרף אל פאלמר, ויחד הם הקימו את אוקולוס ב-2012. הפרויקט עלה לקיק סטארטר, והפך לאחד המוצלחים בהיסטוריה - 2.5 מיליון דולר גויסו למשקפיים האלה.

באותה תקופה מארק צוקרברג ראה את הטירוף שמתחולל והחליט לקנות את החברה ב-2014 בסכום של שני מיליארד דולר, במחשבה שיהפוך את הדבר הזה לאייפון הבא. המכירה הופכת את פאלמר לאחד המיליארדרים הצעירים ביותר בהיסטוריה והוא נכנס לרשימת 30 מתחת ל-30 של פורבס. 

ב-2016 מארק צוקרברג ערך כנס מיוחד בברצלונה שבו השיק את משקפי ה-VR החדשים של פייסבוק שעוצבו בשיתוף פעולה עם סמסונג. צוקרברג הכריז כי הוא עומד להראות לעולם מהם משקפי מציאות מדומה, בתמונה שהפכה לאייקונית, כשצוקרברג מסתובב באולם כשכולם סביבו עם משקפי VR ונראים כמו זומבים.

ב-2020, כשפרצה מגפת הקורונה, צוקרברג חווה את זה כהזדמנות אדירה למציאות המדומה. "הפלטפורמה והמדיום הבא יהיו אפילו יותר סוחפים - חוויית אינטרנט כוללת שבה אתה נמצא בחוויה, לא רק מסתכל עליה ואנחנו קוראים לזה - ה'מטאוורס'", אמר צוקרברג ב-2021.

המילה מטאוורס היא הלחם של יוניברס ומטא, וצוקרברג הבין שאף אחד לא יוצא מהבית כי יש סכנה בחוץ ונצטרך להתמודד עם קשיי העולם מהבית, והוא לקח את זה לקצה שינה את שם החברה למטא. 

במהלך תקופת הקורונה מטא שחררה את העולם הווירטואלי שלה שנקרא הורייזן וורלד, מתוך הבנה שיש מגפה בחוץ ואנשים יצטרכו לחיות בבית. בעולם הזה אנשים יכלו להיפגש ולעבוד, והוא נבנה בעלות אסטרונומית של 18 מיליארד דולר. 

הרעיון לפיו יש חלל שנוכל להרגיש נוכחות של אנשים אחרים באופן וירטואלי היה קוסם באותה תקופה, אבל תמונה אחת, או יותר נכון סלפי אחד של צוקרברג בתוך אווטאר באנימציה באיכות עלובה, הוביל לביקורת קוברת על העולם החדש שיצר. באוקטובר האחרון מי שנכנס לעולם הזה הבין שהאווטרים מסתובבים בלי רגליים, מה שכבר הסתמן כאסון עבור החברה והפרויקט השאפתני. נכון להיום נראה שהמטאוורס לא עומד לקרות.

צוקרברג במטאוורס (צילום: מארק צוקרברג, Meta Platforms)
צוקרברג במטאוורס|צילום: מארק צוקרברג, Meta Platforms

בימים האחרונים פיתוח משקפי ה-VR הגיע לשיאו, עם השקת המשקפיים החדשים של מטא בשבוע שעבר והשקת המשקפיים החדשים של אפל השבוע. התחרות הזאת בין שתי הענקיות על העולם החדש מסמנת כנראה רגע היסטורי בעולם העתידני והחדש שלפנינו.

 לצפייה בפרק המלא באפליקציית 12+ לחצו כאן

>> בזמן שעבדתם, פרק 131 - מי שהשקיע 10,000 דולר בחברה הזו הפך למיליונר