זהו סיפור על קהילה, נתינה וטוב לב מול תאוות בצע, כסף, ביזנס וציניות: רובנו רגילים שרבים מהשירותים באינטרנט הם בחינם, כמו פייסבוק, שהבטיחה להפוך את העולם לפתוח ומחובר יותר, וגם גוגל, ששאפה לסדר את המידע באינטרנט וחרטה על דגלה שלא להזיק. אך כעת מתחוללת מלחמת עולם בין אחד האתרים הגדולים ביותר ברשת לבין המשתמשים שלו עצמו, שהפכו אותו למה שהוא.

רדיט (Reddit) הוא אתר שישראלים רבים לא מכירים, והמשימה שלו הייתה להיות העמוד הראשי של האינטרנט. הוא אחד מ-20 האתרים הגדולים בעולם - גדול יותר מנטפליקס ומלינקדאין. יש לו יותר ממיליארד משתמשים רשומים, 52 מיליון משתמשים פעילים מדי יום ו-430 מיליון משתמשים פעילים מדי חודש. יש בו שיחות על כל נושא שבעולם ב-100 אלף קהילות. לכל קהילה נושא-מארגן משלה והחברים בה אוהבים לדבר בעיקר עליו - מחתולים, דרך מנועי רכב ועד מיתרים לגיטרה. 

האתר ניזון מקהילה נותנת ועוזרת שמספקת לו תוכן ברמה גבוהה ביותר, אך עכשיו רבות מהקהילות הללו שובתות ומאיימות על עצם קיומו. המחלוקת נובעת מכך שיש אפליקציות חיצוניות הניזונות מהתוכן ברדיט ומנגישות אותו באופן הרבה יותר נוח למשתמשים בהשוואה לאתר וליישומון המקוריים. אם חושבים על זה, יש בזה משהו לא הגיוני. תחשבו שהייתם רואים את הפוסטים שלכם או הסטוריז שלכם באינסטגרם או את הציוצים שלכם בטוויטר – גם באפליקציה אחרת. אם לא די בכך, גם מנועי הבינה המלאכותית ניזונים ברובם מהתוכן שעולה ברדיט משום שהוא נכתב על ידי מומחים בתחומם.

ברדיט החליטו לשים לזה סוף והודיעו שהם מתכוונים לגבות על כך כסף, אבל רוב התוכן שיש ברדיט הוא בכלל לא שלה, אלא של המשתמשים שלה. בעקבות ההחלטה הודיעו כמה קהילות גדולות ברדיט כי הן שובתות. ביום שלישי שעבר הוחשך האתר: 8,000 פורומים הודיעו שהם שובתים, וגם ברגע זה 4,000 עדיין סגורים. 

כעת ניטש ויכוח מר מי צודק, ואם המידע הוא של רדיט או של הגולשים. בינתיים המאבק בין הצדדים הולך ומחריף, וקבוצת ההאקרים בשם "החתול השחור" פרצה לשרתים של רדיט, לקחה בשבי 80 גיג'ה של דאטה ודורשת כעת מהאתר להנמיך מחירים כדי לאפשר למידע לעבור לאפליקציות חיצוניות במחירים סבירים יותר.

לצפייה בפרק המלא באפליקציית 12+ לחצו כאן

>> בזמן שעבדתם, פרק 133 - נבואות הזעם שמתריעות מפני הבינה המלאכותית