הצרות של מיליארדר הקריפטו לשעבר סם בנקמן-פריד לא מפסיקות: מי שכונה מלך הקריפטו ומואשם באחת הקריסות הגדולות שידע עולם הטכנולוגיה כבר מבלה את ימיו במעצר, אך כעת גם ההורים של מסתבכים. חברת FTX שבנקמן-פריד הקים וניהל ונמצאת כיום בהליכי פשיטת רגל תובעת כעת את הוריו במסגרת נסיונותיה להשיב כספים אבודים למשקיעים ולקוחות.

אתר CoinDesk מדווח כי התביעה שהוגשה נגד הוריו של מי שכונה מלך הקריפטו טוענת כי אביו ואמו - שניהם פרופסורים באוניברסיטת סטנפורד - ניצלו את הגישה ואת ההשפעה שלהם ב-FTX בשביל להעשיר את עצמם, והכניסו לכיסם מליוני דולרים.

לפי התביעה, השניים קיבלו 10 מיליון דולר כמתנה מכספים שהיו שייכים לקרן הגידור אלמידה שהקים בנם ועבדה בשיתוף פעולה עם FTX. בנוסף נטען כי השניים קיבלו מ-FTX נד"לן באיי בהאמה בשווי של 16.4 מיליון דולר.

עורך דין מטעם ההורים טען בתגובה לתביעה כי הם כופרים בכל ההאשמות וטוענים כי התביעה החדשה נועדה לפגוע בעיקר בבן שלהם, שמשפטו צפוי להתחיל בחודש הבא.

התביעה הציגה הודעות לפיהן אבא של בנקמן-פריד התלונן ששולמה לו משכורת שנתית של 200 אלף דולר - בשעה שהיה אמור לטענתו לקבל משכורת של מיליון דולר בשנה

בורסת הקריפטו FTX היתה מחברות הקריפטו הגדולות בעולם וב-2021 אחזה בנכסים שנאמדו בשווי 15 מיליארד דולר. אלא שבשנה שעברה FTX נאלצה להכריז על פשיטת רגל לאחר שנחשף כי היא השתמשה בכספי הלקוחות שלה כבשלה וניפחה את שווי נכסיה.

מייסד ומנכ"ל FTX בנקמן-פריד עומד לדין במספר סעיפי הונאה ומואשם בתרומות אסורות לפוליטיקאים ובשיבוש החקירה נגדו. מאז חזרתו לארה"ב מאיי הבהאמה שהה בנקמן-פריד במעצר בית אצל הוריו, עד שבחודש שעבר הורה בית המשפט כי עליו לבלות את המעצר מאחורי סורג ובריח. זאת לאחר שהתביעה טענה שהוא מפר את תנאי מעצר הבית שלו ומשתמש בכוחו על מנת להדיח עדים אחרים במשפט.

התביעה החדשה מאשימה את אביו של בנקמן-פריד, מומחה המס אלן ג׳וסף בנקמן, בכך שניצל את העסקתו כיועץ בכיר ל-FTX כדי לשחק תפקיד מרכזי במה שמכונה "תרבות של מצגי שווא והתנהלות לא חוקית שעזרה לכסות את ההאשמות שהיו חושפות את התרמית".

FTX מטבעות קריפטוגרפיים  (צילום: Sergei Elagin, shutterstock)
FTX. בורסת הקריפטו מהגדולות בעולם נאלצה להכריז על פשיטת רגל|צילום: Sergei Elagin, shutterstock

 

לפי התביעה, בנקמן האב שכר חדרי מלון בשווי של כ-1,200 דולר ללילה על חשבון החברה. בנוסף, התביעה מציגה הודעות של בנקמן האב בהן הוא מתלונן כי שולמה לו משכורת שנתית של 200 אלף דולר - בשעה שהיה אמור לטענתו לקבל משכורת של מיליון דולר בשנה.

אמו של בנקמן-פריד, ברברה פריד, ניהלה לפי התביעה את מערך התרומות הפוליטית של בנה. נטען כי היא סייעה לו לבחור נציגים משני המתרס בשביל לצבור כוח פוליטי, ואף עזרה לו לכסות ולהעלים עקבות של כספי התרומות. כן נטען כי היא ניצלה את כוחה והשפעתה כדי להיטיב עם גוף פוליטי שייסדה ב-2018 ושבו היא שימשה כמנכ"לית ויו"רית.