בסוף השבוע שעבר שיגרה העיתונאית המצרית בסמה ווהבה מסר בעברית לציבור בישראל, דבר שעורר תגובות רבות ברשתות החברתיות, ואף זכה לגרסה משעשעת במשדר המיוחד של "ארץ נהדרת" אמש (ד'). בפנייה היא אמרה: "הממשלה שלכם לא מחפשת ביטחון, אתם רואים את הכעס הערבי ברחבי העולם. לא רק במולדת הערבית, החיים שלכם בסיכון". בעקבות דבריה, העיתונאי אברי גלעד ענה לה במסר בערבית, ובו ציין בין השאר: "לא יהיה כאן שלום, למדנו את הלקח היטב. תדרשו מהמנהיג שלכם שיפתח את מעבר רפיח כדי לאפשר לאחיכם מרצועת עזה להציל את חייהם".

כעת מגיע החלק השלישי בסיפור, כשמומחה ה-AI הישראלי, ישי רזיאל, החליט לשנות את הדברים שאמרה. באמצעות בינה מלאכותית, רזיאל גרם לה להגיד דברים אחרים לגמרי. "בשבעה באוקטובר חמאס ביצע טבח נוראי בישראל. הרג 1,400 ישראלים, שחט, התעלל וחטף מעל ל-200 חפים מפשע. גם אני יודעת היום, חמאס זה דאע"ש", אמרה דמותה של העיתונאית. ווהבה, מצידה בחרה להראות את הסרטון בתוכנית הטלוויזיה שלה, והביעה זעזוע עמוק. "זה בכלל לא הגיוני, איך זה עובד? אני רוצה לשבור את המסך, זה לא נתפס", אמרה.

רזיאל שעומד מאחורי ההטרלה היצרתית וההסברתית החשובה הזו, הגיע למשדר "יחד ננצח" עם ארז טל ואברי גלעד, וסיפר על העבודה על הסרטון. "המטרה ראשונה הייתה כמובן לשפר את העברית שלה", ציין.

עבודה מאוד יפה. איך זה הגיע אליה?
"תייגתי אותה בכל מקום אפשרי אבל היא לא הגיבה, לא בפרטי או בתגובות, שום דבר. אתמול פתאום ראיתי בעמוד שלה פוסט שהיא כתבה: 'הערב תראו מה הישות הציונית עשתה לי'".

זה עדיין לא נראה אמיתי עד הסוף.
"אתה כאיש תקשורת יכול לזהות את זה, אבל אדם מהרחוב, בטח מקהיר וסליחה על הזלזול, לא זיהה שמדובר בדיפ פייק. מה שקורה לדעתי זה שהיא באמת פחדה על חייה, היא נראית מבועתת".

לא חשבת שזה לא יפה להעמיד את חייה בסכנה?
"בתחבולות תעשה לך מלחמה".

כמה זמן לקח לעשות את זה?
"בשלב הראשון מידלתי את הקול שלה וזה לקח בערך שעתיים-שלוש. תוך חמש שעות זה כבר היה".

אפשר לעשות את זה כל הזמן?
"בטח, אפשר לעשות לך גם ברכה ליום ההולדת".

רזיאל לא התמקד רק באנשי תקשורת, והכין סרטון שבו מככב ראש ממשל חמאס, יחיא סינוואר. בקליפ מנהיג חמאס ברצועת עזה נראה כמי ששר את השיר "זה היה ביתי". בתגובה להצעה מצד ארז ואברי להכין קליפ בו סינוואר נכנע וקורא לפעילי חמאס למסור את נשקם ענה: "נתתם שיעורי בית. אגב, בסמה חשבה שזו מחלקה שלמה של שב"כ שעשתה את זה, אבל זה איש אחד".