מנהל העיצוב הראשי לשעבר של אפל, ג'וני אייב, נמצא בדיונים עם חברת OpenAI, מי שהביאה לעולם את ChatGPT, לבניית "אייפון של בינה מלאכותית", כך מדווח הפיננשל טיימס. המיזם בסיוע של מימון של מעל למיליארד דולר ממנכ"ל סופטבנק, מסאיושי סון. לפי הדיווח מנכ"ל OpenAI, סם אלטמן, מחפש להשתמש בחברת העיצוב של אייב, LoveFrom, כדי לפתח את מכשיר הפיזי הראשון של OpenAI, כשהצמד דנו כיצד ייראה מוצר כזה במהלך סיעור מוחות בסטודיו של אייב בסן פרנסיסקו. 

לפי שלושה אנשים המקורבים לתוכנית, אייב ואלטמן שואפים ליצור מכשיר המספק "חווית משתמש טבעית ואינטואיטיבית יותר" לאינטראקציה עם בינה מלאכותית. הצמד קיבל השראה מהאופן שבו טכנולוגיית מסך המגע באייפון המקורי עזרה לחולל מהפכה באינטראקציה שלנו עם האינטרנט הנייד. סון, מנכ"ל סופטבנק, קונצרן יפני גדול שמתמקדת בניהול השקעות, מציע מימון לפרויקט, ולפי הדיווחים הכניס למיזם גם את חברת השבבים Arm למלא תפקיד מרכזי. החברה שהונפקה בוול סטריט בשבוע שעבר במה שהוגדר כ"הנפקת השנה", סון מחזיק ב-90 אחוזים ממניותיה.

ג'וני אייב המעצב הראשי לשעבר באפל (צילום: Phillip Faraone; GettyImages IL)
ג'וני אייב המעצב הראשי לשעבר באפל|צילום: Phillip Faraone; GettyImages IL

בעוד שאייב שיחק תפקיד מרכזי ביצירת האייפון הראשון, מעצב אפל לשעבר הביע בעבר דאגות לגבי סמארטפונים שגורמים להתנהגות כפייתית. בראיון ל"פייננשל טיימס" בשנת 2018, אייב אמר כי לאפל יש "אחריות מוסרית" למתן את האופי הממכר של הטכנולוגיה שלה, וכי חברות טכנולוגיה צריכות לנסות ולחזות כמה שיותר השלכות לא מכוונות בעת תכנון מוצרים חדשים.

לפי המקורות של הפייננשל טיימס, הפרויקט עם OpenAI יכול לאפשר לאייב לעזור ליצור מכשיר מחשוב אינטראקטיבי שפחות תלוי במסכים. לאלטמן כבר יש קצת ניסיון עם זה הודות להשקעותיו ב-Humane, סטארט-אפ חומרה ותוכנה שהוקם על ידי עובדי אפל לשעבר, שמפתח מכשיר AI לביש ללא מסך שנועד להחליף סמארטפונים.

הפרויקט של אלטמן, אייב וסון נמצא עדיין בשלביו המוקדמים ומספר רעיונות שונים עבור המכשיר עדיין נבדקים. אף ששום עסקה לא אושרה והפרטים סביב הפרויקט קלושים, אומרים שהדיונים "רציניים".